Projektowanie kuchni

Funkcjonalne zaplanowanie kuchni jest bardzo ważne. Użytkuje się ją średnio przez około 20 lat, dlatego warto zwrócić uwagę na wszystkie detale, aby wprowadzone rozwiązania były funkcjonalne i cieszyły nas cały czas.

Ergonomia i detale

Istotnym kryterium jest ergonomia pracy i komfort użytkownika co wiąże się z kolejnym ważnym aspektem czyli estetyką wnętrza.

Planowanie

Planowanie kuchni dobrze jak zaczyna się już na etapie budowy domu czy remontu mieszkania. Dzięki temu odpowiednie rozplanowanie przyłączy, określenie poszczególnych stref pracy w kuchni, zaplanowanie dekoru na ścianach, określenie wysokości parapetów – każdy z tych etapów jest bardzo istotny.

Projekt kuchni

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w naszym domu. Zwłaszcza coraz modniejsze są kuchnie otwarte, gdzie nasi goście mogą mieć bezpośredni kontakt z tym pomieszczeniem. Jest to najbardziej wymagająca przestrzeń do planowania, ze względu na dużą ilość sprzętu AGD oraz wymogi związane z przechowywaniem i funkcjonalnością. Z tego powodu klienci najczęściej szukają pomocy właśnie z projektowaniem kuchni. W Poznaniu znaleźć można wiele ofert projektantów, mniej i bardziej doświadczonych, dlatego dobrze jest się upewnić, że architekt w pełni spełni nasze oczekiwania.

Jaki styl wybrać do kuchni?

Styl kuchni powinien pasować do nas samych. Czy wolimy bardziej klasyczne wnętrza, rustykalne, loftowe, minimalistyczne? Pozostaje również kwestia reszty domu. Projekt powinien być spójny z otaczającym nas stylem. Bardzo nowoczesna i minimalistyczna kuchnia niekoniecznie będzie dobrze wyglądać z przesuwnymi drzwiami ze starego drewna czy AGD w typie retro. Tego rodzaju zagwozdki dobrze jest pozostawić projektantowi. W końcu nam ma się przede wszystkim podobać efekt końcowy, prawda?

Najważniejsze kwestie dotyczące projektowania

Kuchnia zawsze musi być tak zaprojektowana, by każdy jej element był pod ręką, gdy zajdzie taka potrzeba. Projektant musi zadbać o dosłownie każdy szczegół: jak otwierana będzie lodówka, na jakiej wysokości będzie piekarnik, ile palników będzie na kuchence, z jakich materiałów będzie blat. Te wszystkie kwestie, po omówieniu z klientem, muszą zostać dokładnie rozrysowane i złożone w kompletny plan. Nie bójmy się próbować nowych rzeczy, nietypowych rozwiązań – po to właśnie korzysta się z usług projektanta profesjonalisty, aby poznać wszystkie dostępne dla nas opcje.

Szukanie odpowiedniego architekta

Na co warto zwrócić uwagę podczas szukania projektanta? Przede wszystkim dobrze jest sprawdzić, jakie ma opinie w Internecie. Poznań jest dużym miastem, dlatego alternatywa zawsze się znajdzie. Nie polegajmy jednak tylko na recenzjach. Zobaczmy galerię wykonanych projektów, zdecydujmy czy styl i jakość nam odpowiadają. Nie bójmy się zadawać pytań, przedstawiać naszych budżetów i terminów. Każda informacja będzie przydatna przy przygotowaniu jak najdokładniejszej i najtrafniejszej oferty. Często klienci obawiają się, że tani projekt okaże się słaby lub projekt z pozoru prosty i niedrogi okaże się bardzo kosztowny. Warto więc wycenić wszystko przed podjęciem jakichkolwiek działań i upewnić się, że podana suma jest kwotą ostateczną.

Jak długo czeka się na realizację kuchni?

Czas realizacji kuchni to około miesiąc, dwa. Tak długie terminy potrafią zniechęcić, jednak przed podjęciem decyzji o zrobieniu kuchni w popularnej sieci marketów, warto przemyśleć wszystkie plusy i minusy tej inwestycji. W przypadku oryginalnego projektu otrzymujemy kuchnię szytą na miarę. Tak jak w przypadku ubrań, możemy liczyć na idealne dopasowanie materiałów i zminimalizowanie problemów w późniejszym etapie realizacji. Nikt nie lubi być zaskakiwany dodatkowymi kosztami lub, co gorsza, szafkami, które nie pasują do naszego pomieszczenia. Dobry projektant to nie tylko doświadczony architekt ale także człowiek z pasją, który zapewni nam przyjazną przestrzeń, mając na uwadze wszystkie nasze potrzeby.

Zapraszam do współpracy