Projektowanie łazienek

Łazienka jest pomieszczeniem wielofunkcyjnym. Nie służy tylko do mycia, jest też oazą odpoczynku i relaksu. Ale trzeba też pamiętać, że to tu chcemy wypłukać ścierkę do podłogi, wyczyścić buty czy kosz na śmieci lub wykąpać naszego czworonoga.

Ergonomia

W tym pomieszczeniu mamy też pralkę, a i często suszarkę. Dlatego też sporym wyzwaniem jest zaprojektowanie i urządzenie łazienki w taki sposób by zaspokoić zapotrzebowania wszystkich domowników biorąc pod uwagę ich styl życia. Ważne jest odpowiednie rozmieszczenie sprzętu i mebli łazienkowych.

Odpoczynek

Łazienka to miejsce gdzie możesz się zrelaksować. Jej odpowiednie oświetlenie, kolorystyka, rodzaj użytych materiałów wpływa na jakość Twojego odpoczynku.

Projekt łazienki

Z reguły ludzie uważają, że projektowanie łazienki jest proste, zwłaszcza na niewielkiej przestrzeni. W końcu po umieszczeniu niezbędnych elementów, takich jak: umywalka, prysznic/wanna, pralka i szafka, łazienka jest praktycznie gotowa. Nic bardziej mylnego. Projekt łazienki jest bardzo ważny i przede wszystkim musi być wygodny i praktyczny. Nikt z nas nie lubi obijać się o meble podczas prostych czynności i codziennie zastanawiać się, gdzie co odstawić. Wybrany przez nas styl łazienki często dyktuje pewne zasady odnośnie umieszczania poszczególnych elementów, dlatego warto skonsultować się w takiej sytuacji z projektantem.

O czym trzeba pamiętać projektując łazienkę

Na projekt każdego wnętrza składa się kolorystyka, użyte materiały, rozkład i oświetlenie. Warto zastanowić się więc nad tym, jak często spędza się czas w tym pomieszczeniu i czy służy ono tylko do kąpieli oraz prostego dbania o higienę, czy może jako miejsce relaksu i dłuższych zabiegów kosmetycznych. Zdarza się, że tworzone są łazienki „na pokaz”. Wyszukany design i modne dekoracje nijak współgrają z trybem życia właściciela i jego potrzebami. Dobry projektant doradzi i zasugeruje takie rozwiązania, które nie tylko będą się dobrze prezentować, ale także całkowicie spełniać będą swoją funkcję.

Styl łazienki a jej koszt

W zależności od dostępnego budżetu architekt urządzi łazienkę w preferowanym przez klienta stylu, jednak warto przygotować się na pewne ustępstwa. W obecnych czasach mamy duży wybór materiałów, dlatego znalezienie tańszej alternatywy nie powinno stanowić problemu. Koszt projektu łazienki różni się względem wielkości projektowanej przestrzeni i upodobań klientów. Dobrze jest też mieć na uwadze obecny stan pomieszczenia – czy wymaga intensywnych prac remontowych, kosztownych przeróbek.

W jakim stylu urządzić łazienkę?

Łazienka może być nowoczesna, romantyczna, minimalistyczna, rustykalna, glamour. Inspiracji w Internecie jest całe mnóstwo. To, co możemy doradzić to nie planowanie łazienki zbyt długo przed terminem jej realizacji. Nasze koncepcje i upodobania mogą ulegać drastycznej zmianie, nieraz dlatego, że klient opatrzy się z zaakceptowanym projektem i zacznie szukać czegoś, co go na nowo będzie ekscytować. Sensownym terminem rozpoczęcia przygotowań to około miesiąc, ewentualnie dwa. W tym czasie można obejrzeć projekt, wyobrazić go sobie i zamówić produkty, które są niedostępne lub trzeba na nie trochę poczekać.

Sposób na szybką i niedrogą zmianę stylu łazienki

Jeśli nasz gust bywa zmienny i szybko się nudzimy dobrze jest stworzyć neutralną przestrzeń, wykończoną ruchomymi dekoracjami. Łazienka to jedno z ważniejszych pomieszczeń do projektowania w naszych domach, ponieważ jego remont jest zdecydowanie bardziej kosztowny i czasochłonny od odświeżenia salonu czy sypialni. Tym bardziej sugerujemy wykorzystanie jego potencjału z udziałem doświadczonego architekta. Ruchome dekoracje pozwolą nam na szybką odmianę łazienki, wprowadzając powiew świeżości bez planowania remontu. Życzymy więc każdemu, aby znalazł swoją własną oazę, miejsce pobudzające o poranku i relaksujące wieczorową porą.

Zapraszam do współpracy